سر مربی تیم ملی با اظهار نظری خاص در مورد بازی‌های تدارکاتی تیم ملی باعث تعجب جامعه فوتبال کشور شد.

به گزارش فوتبالیت تیم ملی فوتبال ایران درحالی آخرین روز‌های دوران آماده سازی اش پیش از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را پشت سر می‌گذارد که به دلایل مختلف برخلاف دوره‌های قبل نتوانست دیدار‌های تدارکاتی مناسبی برگزار کند.

آیا تحریم دلیل برگزار نشدن بازی‌های تدارکاتی فوتبال است یا ناتوانی مدیران؟

بهانه‌های واهی در مورد لغو یا برگزار نشدن بازی‌های دوستانه این روز‌ها به اوج خود رسیده تا جایی که سرمربی تیم ملی فوتبال در اظهار نظری عجیب این اتفاق را به تحریم ربط داده و مدعی شده فقط به همین دلیل است که ما بازی دوستانه نداریم!

اما بررسی خبر‌های مربوط به برگزار نشدن بازی‌های تدارکاتی تیم ملی فوتبال کشورمان نشان می‌دهد مهمترین عامل در راه بازی‌های بزرگ، بحث کمبود بودجه است. با این حال وقتی با تیم‌های کوچکتر هم نمی‌توانیم بازی کنیم دیگر ایراد کار در توانایی فدراسیون فوتبال است.

آیا تحریم دلیل برگزار نشدن بازی‌های تدارکاتی فوتبال است یا ناتوانی مدیران؟

فدراسیون فوتبال با مدیریت مهدی تاج به جای اینکه در این راه به سراغ دیپلماسی ورزشی برود و با استفاده از این امر و همچنین مقداری هزینه بیشتر، تیم‌های صاحب سبک را به برگزاری دیدار تدارکاتی مقابل شاگردان کارلوس کی روش ترغیب کند، به یک شرکت فرانسوی و دلال ایرانی- کانادایی اش اعتماد می‌کند و این شرکت هم براساس منافع شخصی سراغ تیم‌هایی می‌رود که نام و نشان خاصی در فوتبال جهان ندارند نباید انتظار داشت که خبر بدی از بازی‌های تدارکاتی تیم ملی شنیده نشود.

 

پس از قرعه کشی جام جهانی ۲۰۱۸ قرار بود ایران روز ۲۶ اسفند در نخستین بازی تدارکاتی اش به مصاف لیبی برود، اما در فاصله حدود ۲۰ روز تا این بازی اعلام شد دیدار ایران و لیبی به دلیل مشکلات داخلی فدراسیون لیبی مانند کمبود بازیکن، نداشتن سرمربی و همچنین نبودن تاریخ برگزاری این بازی در روز‌های فیفا لغو شده است. در این میان با تلاش‌های بامداد میرزایی تیمی به نام سیرالئون جایگزین لیبی شد که حواشی حضورش در ایران تا مدت‌ها سوژه اصلی رسانه‌های ایرانی و البته بین المللی بود. سیرالئون کشوری بود که لیگ آن چهار سال برگزار نمی‌شد و از طرفی به دلیل اختلاف رؤسای فعلی و سابق فدراسیون فوتبال این کشور تیمی به ایران آمد که بازیکنانش حتی برای خانم ایشا یوهانسن، رئیس قانونی فدراسیون این کشور هم ناشناخته بودند.

دیدار تدارکاتی ایران و سوریه هم که قرار بود ۲۵ اردیبهشت برگزار شود به دلیل اینکه بازیکنان سه تیم استقلال، پرسپولیس و ذوب آهن درگیر مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا بودند لغو شد تا تیم ملی چهار روز بعد به مصاف تیم المپیک ازبکستان با حضور چهار بازیکن اصلی تیم ملی این کشور برود!

آیا تحریم دلیل برگزار نشدن بازی‌های تدارکاتی فوتبال است یا ناتوانی مدیران؟

دیدار ایران و یونان یکی از مهم‌ترین بازی‌های تدارکاتی شاگردان کی روش پیش از جام جهانی بود. برگزاری این بازی هم از همان ابتدا در هاله‌ای از ابهام قرار داشت. در روز‌های ابتدایی توافق فدراسیون ایران با طرف یونانی قرار بود این بازی در استانبول ترکیه برگزار شود، اما در ادامه عنوان شد اختلاف‌های سیاسی بین ترکیه و یونان محل بازی را به آتن تغییر داده است، اما در فاصله یک هفته تا برگزاری بازی، میشائیل اسکیبه، سرمربی آبی آسمانی‌ها خبر از لغو این بازی داد تا کارلوس کی روش از دیدار تیمش با یونان به عنوان دردسری بزرگ نام ببرد. دلایلی هم که برای لغو این بازی مطرح شد مانند رد درخواست بدون تماشاگر برگزار شدن بازی از سوی یونان در ورزشگاه شهر سانتی، رد درخواست فدراسیون فوتبال ایران برای پخش نشدن این دیدار به دلیل نشان داده نشدن تبلیغات حامیان مالی فدراسیون یونان و چند مورد دیگر از دلایل لغو این بازی بود که در نهایت منجر به صدور بیانیه تعلیق فدراسیون یونان از سوی ایران و ادعای پیگیری خسارت از سوی طرفین در فیفا شد.

آیا تحریم دلیل برگزار نشدن بازی‌های تدارکاتی فوتبال است یا ناتوانی مدیران؟

پس از لغو بازی با یونان، توئیتر فدراسیون فوتبال کوزوو از برگزاری بازی با ایران خبر داد، اما همین توئیتر کمتر از ۲۴ ساعت بعد اعلام کرد این دیدار لغو شده است که دلیل این امر هم رد درخواست بدون تماشاگر برگزار شدن بازی در ورزشگاه فاتح تریم باشاک شهیر از سوی کوزوویی‌ها بود.

باید از علاقه‌مندان به تیم ملی و همچنین اهالی این رشته پرسید زمانی که فدراسیون فوتبال به دلیل سوء مدیریت و در اختیار نداشتن منابع مالی مناسب نمی‌تواند بازی‌های تدارکاتی خوبی برای تیم ملی تدارک ببیند و همین بازی‌های نصفه و نیمه‌ای هم که تدارک دیده است لغو می‌شود این امر چه ارتباطی با تحریم‌ها دارد؟ آیا این بهانه‌ها با وجود شناخت مخاطبان فوتبال از شرایط موجود، کفایت می‌کند؟

سابقه نشان داده است که کی روش حداقل برای کارنامه مناسب هم که شده از بازی‌های بزرگ سر باز می‌زند و این اتفاقات تلخ را هم اگر به تحریم مرتبط نکنند از پس توجیه افکار عمومی برنخواهند آمد.

شما می‌توانید نظرات خود را در این باره در بخش نظرات کاربران این خبر ارسال کنید.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای فوتبالیت محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.