فوتبالیت آنلاین / آزاده پیراکوه / برخی جمله‌ها برای کسانیکه بازی‌های آسیایی یا المپیک را پیگیری کرده‌اند، خیلی بیگانه نیست. همیشه رویدادهای چند رشته‌ای اینها را در پی داشته و چند روزی در رسانه‌ها مرور شده اند. ” فلان ورزشکار ایران باخت”، ” نمایندگان ایران در روز دوم بازی ها حذف شدند” و … بعد از خبرها هم توضیح مسوولان ورزش این حال و هوا را داشته‌: “طبیعی است که ما در هفته اول مدال نداشته باشیم”، ” رقابت‌های اصلی ما در بازی‌ها از هفته دوم شروع می شود” ، ” کشتی، وزنه برداری و تکواندو هفته دوم مسابقه دارند.” و …. جمله‌هایی که حکایت از ضعف ایران در برخی رشته‌ها دارد و قوتش در تعدادی رشته دیگر مثل وزنه برداری، تکواندو، کشتی و دو سه رشته دیگر. جمله‌هایی که از زبان مسوولان ورزش در دوره‌های مختلف شنیده شده اما امسال به گوش نمی‌رسند. هنوز بازی‌ها شروع نشده اما در این دوره بازی‌ها شرایط به گونه‌‌ای تغییر کرده که هم به نفع کاروان ایران است، هم به سود مسوولانی که منتظرند خبرهای خوب از کاروان منتشر شود؛ و البته مردمی که حال و روز خوبی ندارند.


هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی که پانزدهمین دوره حضور ایران در این رویداد است، امروز آغاز می‌شود و از فردا، ورزشکاران به طور رسمی در رشته‌های مختلف به میدان می‌روند. البته از بین ایرانی‌ها ورزشکاران فوتبال و هندبال به واسطه طولانی بودن زمان برگزاری رقابت‌ها، از چهارشنبه کارشان را شروع کرده‌اند اما بقیه رشته‌ها به ترتیب برنامه‌ریزی انجام شده از یکشنبه وارد صحنه می‌شوند و تلاش می‌کنند تا بهترین نتیجه ممکن را به دست آورند و اینجاست که شرایط کمی به نفع کاروان ایران شده است.


همیشه نحوه برنامه‌ریزی بازی‌ها به این ترتیب بود که جز رشته‌ تیراندازی که در آسیایی شانس مدال دارد، رقابت سایر رشته‌های پرامید ایران در هفته دوم برگزار می‌شد و هفته اول معمولا خبرهای ناامید کننده در فضای عمومی جامعه منتشر می‌شد اما این بار میزبان به گونه ای برنامه ریزی کرده که رشته‌های ووشو ، کشتی و تکواندو در دو سه روز نخست شروع می‌شود. در دو دوره قبل بازی‌ها کشتی آزاد و فرنگی در هفته دوم ۶ طلا، یک نقره و ۵ برنز به دست آورد یا مثلا در گوانگژو، کشتی در هر دو بخش فرنگی و آزاد، ۷ طلا، دو نقره و یک برنز برای کاروان ایران به ارمغان آورد. در ووشو هم در دو دوره قبل، اوضاع خوب بوده به این ترتیب که در اینچئون، ووشوکاران ایران یک طلا، دو نقره و یک برنز به دست آوردند یا در۲۰۱۰، ووشو سه طلا و سه برنز به کاروان ایران هدیه کرد. تکواندو هم در چند دوره اخیر، شانس مسلم مدال بوده و سهم بالایی در جدول مدال آوری داشته است و همگی با نتایج‌شان حال ورزش را خوب کرده‌اند.


این مدال آوری‌ها در هفته دوم انجام شده که اگر آنها را به وزنه برداری و دوومیدانی اضافه کنیم، می‌بینیم که بار مدال اوری چقدر روی دوش رشته‌هایی که در هفته دوم برگزار شده، سنگین بوده است اما در اندونزی شرایط فرق کرده است.


نه اینکه مسوولان ورزش کار بلند مدت کرده‌اند و رشته‌های تازه‌ای به جمع رشته‌های مدال آور اضافه شده‌اند ( که البته امیدواریم این اتفاق بیفتد)، اما میزبان به گونه ای برنامه ریزی کرده که هفته اول ایران با مدال آوری همراه می‌شود چراکه در کنار رشته‌هایی مثل تیراندازی، شنا، قایقرانی، شمشیربازی، سپک تاکرا، کبدی و والیبال ساحلی، رقابت‌های کشتی، ووشو و تکواندو هم آغاز می‌شود و اینجاست که باید گفت شانس مدال آوری بالا می رود. البته رشته‌هایی مثل قایقرانی یا سابر هم شانس دارند و اگر همه چیز طبق پیش بینی کادر فنی تیم‌ها جلو برود، اوضاع برای کاروان ایران خوب شروع می‌شود.


این وضعیت یک نکته مثبت دیگر هم در پی دارد. مردم ایران به واسطه مشکلات اقتصادی که پشت سر می‌گذارند، حال خوبی ندارند و مدال آوری در هفته نخست به جای انتشار اخبار ناامیدکننده، به بالا بردن امید در فضای عمومی جامعه کمک می‌کند و اینجاست که باید گفت میزبان ناخواسته، به نفع ایران قدمی برداشته است.


در کنار این موضوع نتیجه خوب در شروع بازی ها روی عملکرد ورزشکاران رشته‌های مختلف تاثیر می‌گذارد و همانطور که روزی شکست ورزشکاری مثل حمید سوریان، کار را برای بقیه سخت کرد، می‌توان امیدوار بود که امسال با شروع خوب ورزشکاران رشته‌هایی مثل ووشو، کشتی، تکواندو، تیراندازی و….، کاروان ایران روزهای خوبی در پیش داشته باشد.


 


 


 

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای فوتبالیت محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.