با وجود قطعی بودن صعود ۹ تیم به مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا ۱۷ تیم دیگر تلاش می‌کنند ۷ سهمیه باقی مانده در این مرحله را کسب کنند.

به گزارش فوتبالیت   دور دوم مرحله گروهی هفدهمین دوره رقابت‌های جام ملت‌های آسیا هم با برگزاری ۱۲ بازی و به ثمر رسیدن ۳۰ گل در این بازی‌ها به اتمام رسید.

در کل در مجموع بازی‌های انجام شده تا پایان این دور از مسابقات ۶۶ گل وارد دروازه‌ها شده و میانگین ۲/۷۵ گل به ثبت رسیده است.

اردن، چین، کره جنوبی، ایران، عراق، قطر، عربستان سعودی، ازبکستان و ژاپن ۹ تیمی هستند که تاکنون صعودشان به مرحله یک هشتم نهایی قطعی شده است و ۱۷ تیم دیگر برای کسب هفت سهمیه باقی مانده حضور در دور دوم تلاش می‌کنند.

در زیر نگاهی به دیدار‌هایی که قرار است در روز پایانی دور گروهی در گروه‌های ۶ گانه برگزار شود می‌اندازیم.

تحلیل دور پایانی مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا/ ۱۷ تیم در جست و جوی ۷ بلیت یک هشتم نهایی

گروه A:

در این گروه امارات که با ۴ امتیاز صدرنشین مسابقات است روز آخر به مصاف تایلند می‌رود. شاگردان آلبرتو زاکه رونی که پس از تساوی در بازی افتتاحیه توانستند هند را با نتیجه ۲ بر صفر از سد راه بردارند برای اینکه خیالشان از صدرنشینی در گروه راحت شود به کسب پیروزی مقابل تایلند نیاز مبرمی دارند، اما در سوی مقابل فیل‌های جنگی (لقب تیم ملی تایلند) پس از شوکی که در بازی اول مقابل هند با آن مواجه شدند میلوان راجواچ صربستانی را برکنار کرده و هدایت این تیم اکنون برعهده سیریساک یودیارزا‌های است.

تایلند با سرمربی موقت خود در دور دوم جام ملت‌ها توانست بحرین را یک بر صفر شکست دهد و حال می‌تواند با برتری مقابل امارات دست کم به عنوان تیم دوم گروه راهی مرحله بعدی شود. در صورت تساوی در این بازی هم تایلندی‌ها دست کم به عنوان یکی از تیم‌های سوم جواز حضور در مرحله یک هشتم نهایی را به دست می‌آورند، اما در این حالت امارات برای حفظ جایگاه صدرنشینی اش باید امیدوار به پیروز نشدن هند مقابل بحرین بماند. البته حتی اگر شاگردان آلبرتو زاکه رونی مغلوب هند شوند به احتمال فراوان به عنوان تیم دوم یا سوم این گروه به مرحله بعدی می‌روند.

شاگردان استفان کنستانتین در تیم ملی هند می‌توانند با برتری مقابل بحرین و توقف امارات برابر تایلند در کمال شگفتی صدرنشین گروه A شوند و اگر برابر سرخ‌ها (لقب تیم ملی بحرین) به تساوی رضایت بدهند هم به عنوان تیم دوم یا سوم به دور بعد صعود می‌کنند، اما اگر بحرین موفق به شکست دادن مهاراجه‌ها شود صعود این تیم به مرحله یک هشتم نهایی قطعی خواهد شد و در آن صورت اگر تایلند یک تساوی هم از امارات بگیرد سه تیم امارات، تایلند و بحرین چهار امتیازی می‌شوند و هندی‌های شایسته با ۳ امتیاز وداع تلخی با جام هفدهم دارند. در واقع تنها راه صعود شاگردان میروسلاو سوکوپ به مرحله بعدی برتری مقابل هند است.

 

گروه B:

در این گروه صدرنشینی اردن قطعی شده است و این تیم حتی در صورت شکست از فلسطین با توجه به برتری مقابل استرالیا با قانون بازی رو در رو صدرنشین مانده و راهی مرحله بعد می‌شود، اما فلسطین یک امتیازی برای زنده نگه داشتن شانس صعود خود باید مردان ویتال بورکلمانس در تیم اردن را شکست دهد.

دیدار سرنوشت ساز این گروه بین استرالیا ۳ امتیازی و سوریه یک امتیازی انجام خواهد شد. برد و تساوی شاگردان گراهام آرنولد این تیم را به عنوان تیم دوم راهی مرحله بعدی می‌کند، اما در صورت شکست از سوریه، کانگورو‌ها باید امیدوار بمانند که فلسطین اردن را شکست ندهد چراکه در غیر این صورت اردن، سوریه و فلسطین به ترتیب با ۶، ۴ و ۴ امتیاز به مرحله بعدی می‌روند و استرالیا ۳ امتیازی حذف می‌شود.

البته سوریه هم مانند فلسطین برای حضور بین ۱۶ تیم برتر این رقابت‌ها باید با برد در سومین بازی اش از زمین خارج شود و هر نتیجه‌ای جز کسب ۳ امتیاز مانع صعود یاران عمر سوما و عمر خریبین در مرحله بعدی می‌شود. مسئولان فدراسیون فوتبال سوریه پس از برکناری برند استنج از فجر ابراهیم به عنوان مربی موقت استفاده می‌کنند.

گروه :C

در این گروه چین و کره جنوبی به عنوان ۲ مدعی اصلی گروه ۶ امتیازی هستند، اما شاگردان مارچلو لیپی با تفاضل گل بهتر نسبت به کره صدرنشین مانده اند. این ۲ تیم در روز پایانی مرحله گروهی به مصاف هم می‌روند. هر نتیجه‌ای جز برتری شاگردان پائولو بنتو چین را به عنوان صدرنشین راهی مرحله بعدی می‌کند.

دیگر دیدار گروه هم بین تیم‌های بدون امتیاز قرقیزستان و فیلیپن برگزار می‌شود. البته شاگردان سون گوران اریکسون در تیم فیلیپین باتوجه به تفاضل گل منفی چهاری که در اختیار دارند در قعرجدول گروه و پایین‌تر از قرقیزستان ایستاده اند. برتری هر یک از این ۲ تیم می‌تواند شانس آن‌ها را به عنوان یکی از تیم‌های سوم صعود کننده به مرحله یک هشتم نهایی زنده حفظ کند.

گروه D:

ایران و عراق که اکنون با ۶ امتیاز به ترتیب تفاضل گل ۷ و ۴ دارند برای تعیین تکلیف صدرنشین این گروه باید در روز پایانی مرحله گروهی به مصاف هم بروند و اگر شاگردان کارلوس کی روش از عراقی‌ها شکست نخورند صدرنشین گروه D خواهند شد. در واقع شیر‌های مدیترانه (لقب تیم ملی عراق) برای کسب رتبه اول گروه باید یوز‌ها (لقب تیم ملی ایران) را ببرند.

تحلیل دور پایانی مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا/ ۱۷ تیم در جست و جوی ۷ بلیت یک هشتم نهایی

دیگر بازی این گروه هم بین تیم‌های بدون امتیاز ویتنام (تفاضل گل منفی ۳) و یمن (تفاضل گل منفی ۸) برگزار می‌شود و برنده این دیدار هم می‌تواند به عنوان یکی از بهترین تیم‌های سوم راهی دور بعد شود.

گروه E:

حساس‌ترین دیدار گروه E جام ملت‌های آسیا در روز پایانی این گروه بین قطر و عربستان برگزار می‌شود. تیم‌هایی که از لحاظ سیاسی اختلاف‌های زیادی با هم دارند و اکنون هر ۲ شش امتیازی هستند. با این تفاوت که شاگردان فلیکس سانچز باس در تیم قطر با تفاضل گل ۸ بالاتر از عربستان با تفاضل گل ۶ در صدر جدول گروه جای گرفته اند و اگر در روز آخر بتوانند سعودی‌ها را با تساوی متوقف کنند با حفظ این جایگاه به مرحله یک هشتم نهایی می‌روند. در واقع شاگردان خوان آنتونتیو پیتزی در صورت شکست از قطر یا تساوی در این بازی به عنوان تیم دوم‌راهی مرحله بعدی خواهند شد.

دیگر بازی روز پایانی این گروه بین ۲ تیم صفر امتیازی لبنان (با تفاضل گل منفی ۴) و کره شمالی (با تفاضل گل منفی ۱۰) برگزار می‌شود. لبنان می‌تواند با پیروزی مقابل کره شمالی به حضور بین ۱۶ تیم برتر مسابقات امیدوار شود، اما کره شمالی که تاکنون ضعیف‌ترین عملکرد را بین تیم‌های حاضر در جام ملت‌های آسیا داشته است حتی درصورت برتری مقابل سدر‌ها (لقب تیم ملی لبنان) هم به احتمال فراوان از صعود به مرحله بعدی ناکام می‌ماند.

گروه F:

پرافتخارترین تیم جام ملت‌های آسیا یعنی ژاپن برای صعود به عنوان صدرنشین این گروه باید در روز پایانی ازبکستان را شکست دهد چراکه سامورایی‌ها با وجود کسب ۶ امتیاز از ۲ بازی ابتدایی خود به دلیل تفاضل گل کمتر نسبت به ازبکستان با همین تعداد امتیاز (۲ در مقابل ۵) در حال حاضر تیم دوم گروه هستند.

عمان و ترکمنستان هم تیم‌های بدون امتیازی گروه F با تفاضل گل منفی ۲ و منفی ۵ هستند که برتری هر یک از آن‌ها در بازی پایانی می‌تواند سند حضورشان در مرحله بعدی را به عنوان یکی از بهترین تیم‌های سوم امضاء کند.

تحلیل دور پایانی مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا/ ۱۷ تیم در جست و جوی ۷ بلیت یک هشتم نهایی

در زیر برنامه دیدار‌های مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا را با هم مرور می‌کنیم.

تیم دوم گروه A- تیم دوم گروه C

تیم اول گروه D- تیم سوم یکی از گروه‌های E ،B و F

تیم اول گروه B- تیم سوم یکی از گروه‌های C ،A و D

تیم اول گروه F- تیم دوم گروه E

تیم اول گروه C- تیم سوم گروه B ،A و F

تیم اول گروه E- تیم دوم گروه D

تیم اول گروه A- تیم سوم گروه D ،C و E

تیم دوم گروه B- تیم دوم گروه F

 

انتهای پیام/

 

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای فوتبالیت محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.