بارسلونا علاوه بر آنکه به دنبال حل مشکلات کوتاه مدت و بازیکنانی است که بتوانند در حال بازی‌های خوبی انجام دهند، تغییر نسل را نیز در دستور کار خود قرار داده تا موفقیت آینده را به دست آورد. بعد از آنکه بارسلونا بهترین تیم تاریخ خود را داشت، حالا اولویت باشگاه نوسازی تیم و تلاش برای به حداقل رساندن خسارات آن است. در قسمت‌هایی از زمین با موفقیت به این خواسته رسیده‌اند اما در بخش‌های دیگر، وضعیت مشخص نیست.


بیشترین پیشرفت بارسلونا در یک دهه اخیر در پست دروازه‌بانی بوده است. آندونی زوبی‌زارتا، مدیر ورزشی سابق بارسلونا در تاریخ باشگاه ماندگار می‌شود چون پایه‌های دومین سه‌گانه تاریخ تیم را ریخت و بالاتر از آن مارک آندره ‌تراشتگن را خرید. این آلمانی از وقتی آمده با تمام وجود برای دفاع از دروازه بارسلونا تلاش کرده.

در دفاع هم تغییرات خوبی صورت گرفته. کارلس پویول بعد از سال‌ها بازی در قلب دفاع از بارسلونا رفت اما با آمدن ساموئل اومتیتی به نوعی نبود او جبران شد اما جدایی دنی آلوز فقط با ارتقای سرخی روبرتو از تیم ب به تیم تلافی شد، روبرتو اگرچه خودش را با این پست منطبق کرد اما به اندازه سلف برزیلی خود ثبات ندارد.

بعد از رفتن ژاوی، آندرس اینیستا و نیمار هم هنوز باشگاه جانشینانی با همان کیفیت و استایل را نتوانسته جذب کند که جای خالی ستاره‌های سابق احساس نشود.

آنچه مسلم است اینکه بارسلونا در آینده نزدیک با تغییرات گسترده‌تری مواجه می‌شود چون ۶ تا از ۱۱ بازیکن ترکیب اصلی این تیم در مراحل پایانی فوتبال خود به سر می‌برند. جرارد پیکه، خوردی آلبا، سرخیو بوسکتس، ایوان راکیتیچ، لیونل مسی و لوییز سوارز اهمیت فوق‌العاده‌ای برای تیم داشته‌اند و باید از همین حالا فکری برای پیداکردن جانشین‌های آنها کرد. در مورد فوق‌ستاره آرژانتینی، او بدون جایگزین است و رفتنش باعث ایجاد «قبل» و «بعد» در تاریخ بارسلونا خواهد شد.

دیگران باید جای خود را به بازیکنان جوانتر بدهند که یاد می‌گیرند چطور بار بازی را به دوش بکشند و تیم را به خواسته‌هایش نزدیک کنند. در مورد پیکه، باشگاه روی کلمان لنگله سرمایه‌گذاری کرده و این بازیکن فرانسوی را از سویا خریده بعد از آنکه خرید قبلی، یری مینا نتوانست منظور باشگاه را تامین کند.

در خط میانی، خریدن آرتور ملو و یک بازیکن دیگر که همین روزها انتقالش نهایی می‌شود، می‌تواند برای حال کافی باشد. در خط حمله همچنان به بازیکنانی که دارند وابسته هستند. خیلی سخت است که یک مهاجم را برای بازی به‌عنوان ذخیره مسی و سوارس متقاعد کنی، این دو همچنان می‌درخشند و علایمی از افت بروز نداده‌اند.


منبع: مارکا

 

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای فوتبالیت محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.