فوتبالیت آنلاین / اعضای فیفا امروز درباره میزبان جام جهانی ۲۰۲۶ تصمیم می‌گیرند که آیا جام بیست و سوم در آمریکای شمالی برگزار شود یا برای دومین بار به آفریقا یعنی مراکش برسد؟ در یک طرف آمریکا، مکزیک و کانادا از نظر امکانات شرایط بسیار خوبی دارند و در طرف دیگر مراکش که اگرچه بسیار باانگیزه است اما بیشتر زیرساخت‌هایش هنوز شکل نگرفته است.


در آستانه شروع جام جهانی ۲۰۱۸، تمام ۲۰۷ کشور عضو فیفا در کنگره جهانی نهاد حاکم بر فوتبال رای خود را اعلام می‌کنند. ماه گذشته مراکش در حالی به دور آخر انتخابات رسید که گزارش فیفا از استادیوم‌ها، امکانات و حمل و نقل این کشور در شمال آفریقا «پرخطر» توصیف شده بود. طرح میزبانی آمریکا – کانادا – مکزیک اگرچه مورد حمایت بیشتر اعضا بوده اما این نگرانی وجود دارد که به مثابه یک رفراندوم برای محبوبیت دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا باشد. کارلوس کوردیرو، رییس این طرح، بارها اعلام کرده به طرح رای داده شود نه ترامپ: «این جغرافیای سیاسی نیست، ما درباره فوتبال حرف می‌زنیم و باید بهترین تصمیم را برای آن بگیریم.»


منتقدان مراکش هم می‌گویند جام جهانی ۲۰۲۶ نخستین دوره برگزاری این رقابت‌ها با ۴۸ تیم خواهد بود و آزمون سختی برای میزبان تلقی می‌شود. اما مراکش شانس خوبی دارد، این کشور چهار بار قبلا در رای‌گیری شکست خورده که آخرین آنها در سال ۲۰۱۰ بود که دیگر کشور قاره سیاه، آفریقای جنوبی برای نخستین بار موفق به کسب میزبانی این رقابت‌ها در آفریقا شد. بسیاری از کشورهای اروپایی به خاطر نزدیکی جغرافیایی از این کشور حمایت می‌کنند مثل بیشتر کشورهای آفریقایی پیرو رییس کنفدراسیون فوتبال آفریقا، احمد احمد اما دو کشور انگلیسی زبان آفریقا، لیبریا و آفریقای جنوبی حامی طرح آمریکای شمالی هستند.

جانی اینفانتینو، رییس فیفا در برابر حمایت این سه کشور در انتخابات ریاست فیفا در سال ۲۰۱۶ پس از دوران سپ بلاتر که پرونده‌های فسادش در حال حاضر در سوییس در حال بررسی است، حامی طرح آمریکای شمالی است. البته امکانات خوب آمریکای شمالی لزوما به معنای موفقیتشان نیست. در سال ۲۰۱۰ گزارش فیفا در مورد گرمای قطر در ماه‌های ژوئن و جولای این بود که برای بازیکنان، تماشاگران و داوران مضر است اما در نهایت میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ به این کشور رسید و بعدها اعلام شد جام جهانی در ماه‌های نوامبر و دسامبر برگزار می‌شود. ماهیت بحث‌برانگیز انتخابات سال ۲۰۱۰ باعث تحول در نظام انتخاب میزبان جام جهانی شد، قبل از آن ۲۴ عضو کمیته اجرایی درباره جام جهانی تصمیم می‌گرفتند اما حالا تک تک ۲۰۷ عضو حق رای دارند.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای فوتبالیت محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.