فوتبالیت آنلاین / جام جهانی ۲۰۲۶، اولین دوره این مسابقات با ۴۸ تیم در آمریکایی شمالی برگزار خواهد شد. امروز در اجلاس فیفا درخواست نامزدی مشترک آمریکا، کانادا و مکزیک توانست در رقابت با مراکش اکثریت آرا را به دست آورد. در این رای‌گیری ۲۰۳ فدراسیون عضو فیفا شرکت داشتند و نامزدی مشترک با ۱۳۴ رای در برابر ۶۵ رای مراکش (۴ رای ممتنع) برنده شد.


مراکش پیش از این برای میزبانی جام‌های جهانی ۱۹۹۴، ۱۹۹۸، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ هم نامزد شده بود و این پنجمین بار است در رسیدن به این هدف ناکام می‌شود. مراکش برای کسب میزبانی روی حمایت کشورهای آفریقایی و اروپایی حساب کرده بود، ولی پرونده این کشور نتوانست حمایت اکثریت را به دست آورد. پیشنهاد آمریکای شمالی از نظر مالی (سود مالی یازده میلیاردی برای فیفا در برابر سود ۵ میلیاردی پرونده مراکش) جذابتر بود و نقش زیادی در تصمیم فدراسیون‌ها داشت.


هر سه کشور میزبان از جمله کانادا که تنها یک بار در سال ۱۹۸۶ جام جهانی را تجربه کرده، در این مسابقات حاضر خواهند بود. البته با توجه به ۴۸ تیمی شدن تورنمنت میزبان‌ها با سهمیه کنفدراسیون‌ها محاسبه می‌شوند و با کسر سه سهمیه از منطقه کنکاکاف، تنها سه تیم دیگر از این منطقه می‌توانند به جام جهانی برسند.


این اولین بار است که جام جهانی در سه کشور برگزار می‌شود و گستره شهرهای میزبان از مکزیکوسیتی تا ادمونتون که ۴۰۰۰ کیلومتر فاصله دارند خواهد بود. مکزیک اولین کشوری است که برای سومین بار میزبان جام جهانی می‌شود. آمریکا میزبان اصلی مسابقات است و ۱۷ ورزشگاه از ۲۳ ورزشگاه در خاک این کشور خواهد بود. این کشور در سال ۱۹۹۴ هم میزبان جام جهانی بوده. 

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای فوتبالیت محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.