به گزارش “ورزش سه”، سرانجام سه کشور قاره آمریکای شمالی موفق شدند میزبانی جام جهانی ۲۰۲۶ را در اختیار بگیرند و این رقابت سخت را از کشور مراکش ببرند. میزبانی ایالت متحده، مکزیک و کانادا از جام جهانی نکات بسیاری دربردارد که برخی از آن ها را مرور میکنیم.

۱) این سومین میزبانی کشور مکزیک از جام جهانی خواهد بود. آزتک ها که به پایتخت جام جهانی معروفند، در سال های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۶ میزبان جام جهانی بودند و در اتفاقی جالب، هر دو جام با قهرمانی تیم هایی از قاره آمریکای جنوبی به پایان رسید. جام ۷۰ را برزیل با پله فتح کرد و ورلد فوتبالیت ۸۶ به مارادونا و یارانش رسید.

۲) آمریکا برای دومین مرتبه میزبان بزرگترین رویداد فوتبال در جهان خواهد بود. تنها میزبانی ایالت متحده به جام ۹۴ مربوط است که با قهرمانی برزیل به پایان رسید. بزرگترین ورزشگاه آمریکایی ها در آن رقابت ها استادیوم رز بول لس آنجلس با ۹۱۷۹۴ گنجایش بود.

۳) کانادا هیچگاه میزبان جام جهانی نبوده و تعداد دفعات حضورش در جام جهانی به عدد یک محدود می شود! آن ها در جام ۸۶ که به میزبانی مکزیک بود، حضور داشتند و نتوانستند کار خاصی انجام دهند.

۴) جام جهانی ۲۰۲۶ برای نخستین بار با ۴۸ تیم برگزار می شود و هواداران فوتبال، شاهد تعداد مسابقات بیشتری خواهند بود. همچنین احتمال حضور تیم های ناشناخته نیز در آن بسیار است و باتوجه به این موضوع، هیچ بعید نیست تیم های میزبان نیز تا مراحل پایانی صعود کنند. از بین این سه تیم تنها مکزیک به جام جهانی پیش رو صعود کرده است.

۵) در ادوار جام جهانی، تنها یک بار دو کشور به صورت مشترک میزبان جام جهانی بودند. در سال ۲۰۰۲ دو تیم آسیایی کره و ژاپن مجوز این شکل برگزاری را گرفتند و در نهایت برزیل موفق به قهرمانی شد.

۶) یکی از مسائل مهم درباره جام جهانی ۲۰۲۶ بازی افتتاحیه است. از ۲۰۰۶ رسم بر این بوده که یک طرف بازی افتتاحیه تیم میزبان باشد اما باتوجه به تعدد میزبان ها، کدام یکی نخستین بازی را برگزار می کنند؟ جام جهانی کره و ژاپن، با دیدار فرانسه و سنگال آغاز شد.

۷) محل برگزاری فینال، دیگر دغدغه مهم هواداران فوتبال خواهد بود و احتمالا برای این بازی، کشمکش هایی نیز به وجود می آید اما باتوجه به شرایط، پیش بینی می شود بازی نهایی در کشور ایالت متحده آمریکا برگزار شود.

۸) تیم ملی ایران در دو جام جهانی که مکزیک میزبان بود و یک جام جهانی که آمریکا میزبانی اش را برعهده داشت، غایب بود و حالا یوزها باید به دنبال طلسم شکنی باشند.

۹) یکی از موضوعات مورد توجه برای فوتبال دوستان ایرانی، اختلاف زمانی زیاد بین ایران و آمریکای شمالی است. اختلاف زمانی ایران با پایتخت آمریکا ۸ ساعت و ۳۰ دقیقه، با پایتخت مکزیک ۹ ساعت و ۳۰ دقیقه و با پایتخت کانادا نیز چیزی حدود ۸ ساعت و ۳۰ دقیقه است و بار دیگر بازی های جام جهانی را در نیمه شب تماشا خواهیم کرد.

۱۰) لیگ MLS در سال های اخیر فوتبالیست های بسیار بزرگی را به خود دیده است. بازیکنانی که اکثرا به این لیگ آمده تا آخرین سال های فوتبالشان را سپری کنند. احتمالا باتوجه به اخذ میزبانی از سال های آینده شاهد حضور بیشتر این ستاره ها خواهیم بود چرا که فدرسیون فوتبال این کشور، به دنبال جذب بیشتر هواداران به تماشای فوتبال است. در این میان، یک انتقال جذاب تا جام ۲۰۲۶ می تواند به انجام برسد و آن هم حضور کریستیانو رونالدو و لیونل مسی در این لیگ است.

محمد همتی

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای فوتبالیت محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.