اصول تمرینات در مدارس فوتبال

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

soccer-training-at-home1-480x270

 

اصول تمرینات در مدارس فوتبال

برخی موارد در مدارس فوتبال به نظر بسیاری از مربیان بی اهمیت به نظر میرسد ، اما با گذر زمان و پیش آمدهای منفی که رخ میدهد به لزوم رعایت آن موارد پی خواهند برد .

چه بهتر است که راهی که مربیان کار پشته رفته اند ، بار دیگر آن راه توسط مربیان جوان پیموده نشود تا از حوادث و اتلاف زمان و … جلوگیری شود .

 

در این مقاله به بررسی حوادث و رفتارهایی که یک مربی پیش از تمرین ، در حین تمرین و بعد تمرین باید رعایت کند ، میپردازیم. 

الف) حضور بموقع در محل تمرین

بازیکنان باید حتی الامکان ۱۵ الی ۲۰ دقیقه قبل از تمرین، در باشگاه حضور داشته باشند تا با آرامش کامل خود را مهیای تمرین نمایند .

ب) بازدید کوتاه از زمین تمرین
مربی باید در مورد شرایط کلی زمین اطمینان حاصل نموده و به بازدید زمین اقدام نماید تا از هرگونه نقصی که منجر به حادثه گردد پیشگیری نماید. بعنوان مثال زمین را از لحاظ داشتن هرگونه عیب و نقص اعم از پستی و بلندی و وجود حفره و نیز نرم و سفت بودن زمین مورد بازبینی قرار دهد و در صورت لزوم حتی به موارد دیگری من جمله بسته شدن مطمئن تورها به دروازه ها و استحکام پایه آنها به زمین توجه نموده، در رفع هرگونه نقص چاره اندیشی کند .

ج) رختکن
نکاتی را که مربی بایستی پس از ورود به رختکن به آن توجه کند :
۱) نظافت رختکن و حمام
۲) خالی بودن محیط رختکن از هرگونه شیشه شکسته و خرد شده
۳) پاک بودن رختکن از هر نوع شی خطرناک و سالم بودن وسایل

د) به روز کردن برنامهٔ تمرین
مربی باید قبل از شروع تمرین، بار دیگر برنامه را مطالعه و مرور نماید تا کاملا معیارهای لازم مطابقت داشته باشند (به طور مثال: آیا بازیکنی از تمرین آن روز با اطلاع قبلی انصراف داده؟ آیا تمام وسایل مورد نیاز در اختیار وی میباشند؟ وضعیت زمین؟)

هـ) خوش آمد گویی به بازیکنان و والدینشان
بهتر است مربی ورود همهٔ فرزندان و والدینشان را دوستانه خوش آمد گوید و در صورتی که بازیکنان دیر به محل تمرین رسیده باشند مربی از آنها و یا از والدینشان خواهش کند که در آینده سر وقت حاضر شوند و از آوردن بهانه های غیر موجه خودداری کنند. البته بهتر است مربی این مورد آخر را در محیطی آرامتر و به دور از دیگر بازیکنان به آنان تذکر دهد.

و) کمک به نونهالان در در پوشیدن لوازم و وسایل ورزشی
مربی می تواند به همراه والدین، فوتبالیست های "کوچک" را کمک کند( به طور مثال در بستن بند کفش ها)، چرا که در صورت خوب نبستن بند کفش ها، خطر زمین خوردن، کودکان را تهدید می نماید.

ز) لیست حضور و غیاب
لیست حضور و غیاب این امکان را برای مربی فراهم می سازد که از غیبت مکرر کودکان در تمرینات آگاه شود. هدف از این عمل ریشه یابی دلیل غیبت کودکان می باشد. (اهمال والدین، بی علاقگی کودک، تداخل زمان تمرین با برنامه های دیگر و غیره)

ح) سهیم نمودن بازیکنان در سازماندهی تمرینات
از لحاظ علم تعلیم و تربیت بهتر است که کودکان در شکل دهی تمرینات نقش مستقیم داشته باشند. آنها می توانند با به عهده گرفتن وظایف کوچک مربی را کمک کنند. برای مثال: حمل وسایل لازم به درون زمین، در جریان قرار دادن مسوول زمین در مورد نواقص احتمالی .

ط) امتناع از رها کردن کودکان بدون نظارت و سرپرست
به کودکان به ویژه نو نهالانی که در سنین پایین و زودتر از زمان مقرر در برنامه تمرین حاضر می شوند نباید اجازه داده شود، در زمانیکه مربی و دیگر بازیکنان دررختکن به سر می برند، تنها به زمین بازی بروند، یا از گذاشتن بازیکن تنها وقتی مربی به زمین تمرین می رود خودداری شود ویا یک نفر مراقب یا شخصی از اعضای خانواده ها در رختکن بماند .

ی) تلفن در مواقع ضروری
مربی باید بداند نزدیکترین تلفن عمومی به مجموعه ورزشی کجا واقع گردیده، علی الخصوص زمانی که مربی تلفن همراه نداشته و از دسترسی به تلفن ثابت نیز محروم باشد.همچنین شماره تلفن نزدیکترین بیمارستان نزدیک محل تمرین برای حوادث و مصدومیتهای شدید و همچنین شماره تلفن والدین بازیکنان و تلفن نزدیکترین پلیس و نیروی انتظامی نزدیک محل تمرینات و داشتن لوازم کمک اولیه ضروری می باشد .

 
 

لینک ها

امکانات

RizVN Login

ثبت نام

download 2 

راهنمای ثبت نام در دانشنامه

- شما در ابتدا به عنوان یک کاربر ثبت نام مینمایید و اطلاعات کاربری خود را وارد میکنید.

 

- نام کاربری شما حتما کد ملی شما می باشد.

 

- بعد از ثبت نام و دریافت ایمیل یا کد تایید از طریق تلفن همراه خود میتوانید وارد پورتال شده و درمنوی دانشنامه بخش ثبت در داشنامه بر حسب تخصص و رسته ی کاری خود ثبت نام نمایید.

 

- بعد از ثبت نام در دانشنامه باید منتظر تایید مدیر پورتال باشید تا اطلاعات شما در قسمت مربوطه بر روی پورتال قرار گیرد 

 

 

 

 

 

footbalit anjoman

انجمن فوتبالیت ایران

حضور تمامی فوتبالی های ایران در این انجمن

شما هم بپیوندید