کتاب مربیگری فوتبال چیست و چه باید کرد ؟

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

footbalit

مربیگری فوتبال به عبارتی هدایت ، کنترل و آماده سازی یک تیم برای روز مسابقه و دنبال کردن هدفی مشخص به نام موفقیت است .

در مربیگری فوتبال علم مربیان دلیلی بر بهتر بودن آنان نیست ؛ به عنوان مثال تعریفی که بنده از یک پاس دارم ، شاید فرگوسن هم داشته باشد ، اما دلیل تمایز بنده و فرگوسن ، طرز فکر و برداشت شخصی از فوتبال است . ساده تر بگویم که مربی در گوشه دنیا ، سیستم ۳-۳-۴ را به نوعی در زمین پیاده میکند که تیم حالت تدافعی میگیرد ، و کسی هم از این سیستم به نحوه حمله استفاده میکند یا کسی مثل آرسن ونگر خرید بازیکنان جوان در نزدش ارجعیت دارد و خیلی ها هم هستند که طرز تفکر او را مورد نقد قرار میدهند ! امیدوارم منظورم را توانسته باشم برسانم .
نکته ای هم که لازم به ذکر این است که بنده علم یک مربی را به هیچ وجه رد نکردم و فقط در حالت برابری علم دو مربی عرض کردم .
در ادامه به بررسی فاکتورهای یک مربی می پردازیم .

مدیریت
شما در مربیگری باید در ابتدا مدیر خوبی باشید . در این راه باید نه تنها مطالعه داشته باشید بلکه باید به صورت عملی کارکنید . با مدیریت صحیح میتوانید از تمرینات خود حداکثر استفاده را کنید ، فرض کنید اگر در تیم مدیریت نباشد و فقط یک بازیکن بی نظمی کند چه مدت زمانی از تمرین اتلاف شده است ؟
هیچگاه مربی نباشید که در کارتان دخالت می شود ، اشتباه نکنید مشورت با دخالت به کلی فرق میکند . اگر مربیان موفق دنیا را ببینید همه کاره تیمشان هستند ( آرسن ونگر ،فرگوسن،گواردیولا، مورینیهو ، یورگن کلوب و … )
 اما به طور مثال که از این نمونه ها در فوتبال کشورمان به وضوح دیده میشود ، مربیانی که اجازه میدهند در کارشان دخالت شود را هم بررسی کنید که چه روزگاری دارند ؟
  فراموش نکنید مدیریت مثلا : رده کودکان با مدیریت رده بزرگسالان دو مبحث جداگانه را می طلبد ، پس اینگونه نتیجه میگیریم که رفتار با هر رده و هر شخص متفاوت است . در فوتبال پایه زمانی که بازیکن اشتباه میکند پلیس بودن کار آسانی است ، اما کار با ارزش و کاراصلی شما ، معلم بودن است ، همین نکته در فوتبال بزرگسالان فرق میکند و گاها لازم است بازیکن با تنبیه روبرو شود .
فراموش نکنید صمیمی بودن و تشویق نه تنها خللی در مدیریت ایجاد نمی کند ، بلکه باعث مدیریت بهتر نیز میشود .
تجربه شخصی بنده : اگر در تیم تان برای بازیکن پول نیست ، لااقل احترام وجود داشته باشد .

بیان صحیح و قدرت انتقال
یکی از مهمترین فاکتورهای یک مربی بیان اوست . شما اگر بیان درست داشته باشید میتوانید به راحتی هر آنچه در تفکر شما میگذرد به بازیکن بفهمانید . در صحیح صحبت کردن بسیار تلاش کنید و از تکه کلام میان صحبتهایتان بپرهیزید . کسانی که تکه کلام میان حرف زدن دارند دارای هوش پایین تری هستند ، به دلیل اینکه برای جمله بندی ، جمله بعدیشان نیاز به یک ایستگاه دارند تا بتوانند جمله بعدی را به زبان بیاورند .
زیاد سخت نیست ، فقط سعی کنید شمرده ، شمرده و با صدایی که همه بازیکنان بشنوند حرف بزنید . به این دلیل میگویم شمرده حرف بزنید که دیگر نیازی نیست برای برقراری جملات از تکه کلام میان صحبتهایتان استفاده کنید و همان شمرده حرف زدن باعث میشود زمان مناسب برای اینکه در جمله بعدی چه میخواهید بگویید فراهم میشود ، مطمئن باشید کسی متوجه نخواهد شد که شما از چه تکنیکی برای حرف زدن استفاده میکنید .

آماده سازی و تمرین
زمانی که تیمتان وارد زمین میشود شما در طول ۹۰ دقیقه ، ۳۰ درصد شانس دارید تا به تیمتان کمک کنید و در حقیقت ۷۰ درصد کارتان را قبل از ورود به زمین ودر زمین تمرین انجام داده اید .
آماده سازی شامل آماده سازی روحی بازیکنان ، ایجاد حس برتری و رسیدن به موفقیت ، تقویت انگیزه و پیروزی ، تمرینات مداوم و سخت و چند مورد دیگر که شاید از قلم افتاده باشد است .
یکی از بزرگترین مربیان دنیا آرسن ونگر میگوید : داشتن بازیکن ستاره دلیلی بر موفقیت نیست در فوتبال فقط باید کار کرد ، کار کرد و کار کرد .

کوچینگ
کلیه فعالیتهایی که برای هدایت تیم از انتخاب سیستم بازی ، چیدن بازیکنان در زمین ، نحوه بازی ، تعویضهای در حین بازی ، مشاوره های کنار زمین ، انتقال روحیه از کنار زمین را کوچینگ میگویند .
در قرار دادن بازیکنان در زمین از نام بازیکنان چشم پوشی کنید و فقط عملکرد آنان در تمرین ملاک برای شما باشد . هیچگاه نترسید از اینکه بازیکنی در تمرین خوب بوده است اما کم نام و نشان بودنش باعث عدم قرار گرفتنش در ترکیب شود .
باز هم میگویم : هیچ گاه نترسید ، هر آنچه که فکر میکنید صحیح است و با مشاوره از همکارانتان آن را انجام دهید و به یاد داشته باشید اگر کسانی از کارتان راضی نیستند و شما مقبول آنان نیستید ، حدا اقل خود را قبول داشته باشید و به خود اطمینان کنید .

بازسازی پس از بازی
یک بازی ۹۰ دقیقه است ، اگر شما یک بازی را واگذار کردید ، بازی بعد را در پیش رو دارید ، اگر تیمتان نتواسنت موفق شود باز هم زندگی در جریان است و تمام نشده است پس باید کاری کرد بازیکنانتان زندگی را نبازند و در عین حال اگر در یک بازی پیروز شوید بازی بعدی هم هست و اگر به موفقیت رسیدید ، جنبه موفقیت هم وجود داشته باشد . 
در مرتبه اول شخص خودتان ، کادر فنی و بازیکنان را برای روزی شکست و پیروزی آماده کنید این میزان را در بعد از هر بازی نیز رعایت کنید .

و در آخر در چند جمله عرض کنم که فوتبال و یا هر ورزش دیگر و  نه تنها ورزش بلکه هر کاری را باعشق انجام دهید ، نظر منتقدانتان برایتان بی ارزش باشد و آنچه که مهم است خود شما هستید . برای فوتبال باید اشک ریخت ، سختی کشید ، بی مهری دید و در میابید که فوتبال جز کنار هم بودن بهانه ی دیگری ندارد . 
در فوتبال انسانها و ارزش آنها را خواهید شناخت . کسانی که از انسانیت دم میزنند مورد امتحان قرار میگیرند ، پس تلاش کنید تا‌ در این امتحان نمره قبولی کسب کنید .

 
 

لینک ها

امکانات

RizVN Login

ثبت نام

download 2 

راهنمای ثبت نام در دانشنامه

- شما در ابتدا به عنوان یک کاربر ثبت نام مینمایید و اطلاعات کاربری خود را وارد میکنید.

 

- نام کاربری شما حتما کد ملی شما می باشد.

 

- بعد از ثبت نام و دریافت ایمیل یا کد تایید از طریق تلفن همراه خود میتوانید وارد پورتال شده و درمنوی دانشنامه بخش ثبت در داشنامه بر حسب تخصص و رسته ی کاری خود ثبت نام نمایید.

 

- بعد از ثبت نام در دانشنامه باید منتظر تایید مدیر پورتال باشید تا اطلاعات شما در قسمت مربوطه بر روی پورتال قرار گیرد 

 

 

 

 

 

footbalit anjoman

انجمن فوتبالیت ایران

حضور تمامی فوتبالی های ایران در این انجمن

شما هم بپیوندید