← [بازگشت]

  امام رضا(ع)

  • ورزشگاه
  • تصاویر
  امام رضا(ع)

  اطلاعات و تاریخچه استادیوم امام رضا (ع)

  اولین استادیوم مسقف ایران که پیش از این رییس فدراسیون فوتبال آن را بی نظیرترین طرح ورزشی در ایران خواند، می تواند الگویی برای ساخت دیگر پروژه‌های عمرانی ورزش ایران باشد، ورزشگاهی منحصر به فرد که قابل مقایسه با دیگر ورزشگاه‌های ایران نیست و می‌توان به پشتوانه آن مسابقات بزرگی را در مشهد برگزار کرد.

  از سال 1380 مطالعات بر روی این پروژه آغاز شد و پس از چندین سال طراحی و مطالعه به این طرح از استادیوم رسید همچنین با توجه به حساسیت موضوع و محل قرارگیری مجموعه در داخل شهر، قبل از شروع طراحی این استادیوم مجوز شورای تامین شهر مشهد را پس از چندین مرحله کارشناسی اخذ و سپس باقی مراحل طی شد.

  وجه تمایز اصلی استادیوم امام رضا (ع) با سایر استادیوم‌های داخل کشور در شکل گیری سالن‌های ورزشی با عملکردهای متنوع در فضای زیر سکوی تماشاچیان فوتبال است که باعث منحصربه فرد بودن پروژه و نیز کارایی بالای آن می‌شود.

  14 سالن استاندارد ورزشی مجزا در زیر استادیوم طراحی، ساخت و آماده بهره‌برداری است که همزمان 5 هزار نفر از این سالن‌ها می‌توانند استفاده کنند و از 20 خردادماه این سالن‌ها افتتاح خواهند شد.

  کلیه سالن‌های ورزشی مجهز به پیشرفته‌ترین سیستم‌های تاسیساتی بوده و دارای تهویه مطبوع و گرمایش و سرمایش هوشمند است و هوای سرویس های بهداشتی به طور کامل گرفته و در محل دیگری تخلیه می شود و سالن ها مجهز به دستگاه اکسیژن ساز هستند.

  این استادیوم در شرف اخذ درجه A آسیا است. پیش از این فقط مجموعه آزادی در ایران دارای درجه A بوده است، استانداردهای لازم یک مجموعه مورد توجه قرارگرفته و پارکینگ طبقاتی با ظرفیت 5 هزار خودرو در 6 طبقه در حال آماده‌سازی است، همچنین این استادیوم براساس گیت های خروجی، دارای عنوان سریع ترین تخلیه در کشور نیز هست.

  سالن‌های ژیمناستیک پسران و دختران، بدنسازی خواهران و برادران، ورزش‌های رزمی، تنیس روی میز، بازی‌های پرورشی، آمادگی جسمانی و همچنین سالن همایش، موزه و گنجینه افتخارات ورزشی کشور، سالن کنفرانس، کلینیک پزشکی، بوفه و زمین چمن طبیعی فوتبال روباز از بخش‌های مختلف این استادیوم است.

  استادیوم امام رضا (ع) مسقف بوده، طرحی که آن را در خاورمیانه نیز متمایز خواهد کرد. از آنجایی که اجرای این طرح و سقف نیاز به تکنولوژی و توانمندی خاص دارد با یک شرکت معتبر فرانسوی قراردادی منعقد شد که عملیات اجرایی آن طی ماههای اخیر آغاز شده است. این شرکت در کارنامه خود مسقف کردن استادیوم المپیک لندن را دارد و در حال حاضر بر روی چند استادیوم برزیل جهت برگزاری جام جهانی مشغول به فعالیت هستند.

  سقف این مجموعه با مساحت پوشش 18000 متر مربع در کشور بی نظیر است. تا 4 ماه دیگر سقف آماده خواهد شد و تا پایان سال 93 کل مجموعه ورزشی افتتاح خواهد شد.

  همچنین این استادیوم سه جایگاه ویژه مسئولین و خبرنگاران با ورودی مستقل دارد و سالن همایش‌های این مجموعه با ظرفیت نزدیک به هزار نفر نیز تعبیه شده است.

  تمامی ورودی و خروجی سالن ها مجزا است و تمامی رفت و آمدها از طریق گیت و با کارت های الکترونیکی که مجوز عبور از سالن های مشخص برای آن تعریف شده است، صورت میگیرد.

  بهترین نوع پیست تارتان و چمن طبیعی دنیا و صندلی‌های استاندارد برای این مجموعه انتخاب شده است، 400 چشمه سرویس بهداشتی امکانات کامل جهت تیم‌های فوتبال شامل دو رختکن، سالن کنفرانس، سالن آماده‌سازی، سونا و جکوزی است.

  تا این مرحله از کار 70 میلیارد تومان هزینه شده است که برای ادامه طرح نزدیک به همین مبلغ اعتبار لازم است. خوشبختانه در آستان قدس رضوی روی اعتبارات نگاه مقتصدانه نیست و تولیت آستان قدس رضوی اعتقاد دارند هزینه در ورزش سرمایه گذاری است.

  یک کلینیک شبانه روزی و دائمی در مجموعه وجود خواهد داشت و آمبولانس نیز تا سالن های ورزشی می تواند داخل بیاید. 2 سالن بدنسازی مجهز نیز مختص بانوان و آقایان به طور جداگانه با بهترین برند‌های وسایل ورزشی تجهیز شده است که حدود 11 میلیارد تومان تنها هزینه خرید جدیدترین دستگاه های بدنسازی جهت این سالن ها شد.

  در حال حاضر 40 پیمانکار با 600 مهندس و کارگر کار اجرای طرح را به پیش می‌برند که در این بین کار احداث 14 سالنی که در قسمت زیر جایگاه‌های تماشاچیان ورزشگاه قرار دارند به پایان رسیده و از 20 خرداد بهره برداری از آن‌ها شروع خواهد شد.

  استادیوم 30500 نفری امام رضا (ع) در زمینی به مساحت 5/4 هکتار در تقاطع بلوار خیام و فردوسی و در ضلع شرقی سایت 12 هکتاری مجموعه ورزشی آستان قدس رضوی احداث شده است.

   
   

  لینک ها

  امکانات

  RizVN Login

  ثبت نام

  download 2 

  راهنمای ثبت نام در دانشنامه

  - شما در ابتدا به عنوان یک کاربر ثبت نام مینمایید و اطلاعات کاربری خود را وارد میکنید.

   

  - نام کاربری شما حتما کد ملی شما می باشد.

   

  - بعد از ثبت نام و دریافت ایمیل یا کد تایید از طریق تلفن همراه خود میتوانید وارد پورتال شده و درمنوی دانشنامه بخش ثبت در داشنامه بر حسب تخصص و رسته ی کاری خود ثبت نام نمایید.

   

  - بعد از ثبت نام در دانشنامه باید منتظر تایید مدیر پورتال باشید تا اطلاعات شما در قسمت مربوطه بر روی پورتال قرار گیرد 

   

   

   

   

   

  footbalit anjoman

  انجمن فوتبالیت ایران

  حضور تمامی فوتبالی های ایران در این انجمن

  شما هم بپیوندید